Akcinės bendrovės Rytų skirstomųjų tinklų užsakymu 2008 metų pabaigoje buvo atliktas gyventojų elektros vartojimo įpročių tyrimas. Gauti duomenys atskleidė, kad beveik kas trečias Lietuvos gyventojas pripažįsta, kad elektrą vartoja neracionaliai ir galėtų vartoti ją racionaliau. Dauguma iš mūsų galime vartoti mažiau elektros energijos nepablogindami savo gyvenimo sąlygų. Pagrindinė užduotis yra išsiaiškinti, kur elektros energija yra švaistoma. Yra du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis galima gerokai sumažinti elektros energijos vartojimą.
Vienas – įsigyti ir naudoti tik energiją taupančius elektros prietaisus, kitas – įjungti prietaisus tik tada, kai jie naudojami.
Pateikiame keletą patarimų, kaip taupyti elektros energiją naudojant elektros prietaisus, su kuriais nepatirsite didelių išlaidų ir nereikės didelių investicijų:
Senus elektros prietaisus pakeiskite naujais, energiją taupančiais buitiniais prietaisais (šaldytuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, indaplovės, orkaitės, oro kondicionieriai ir kt.), kurie yra aukštos efektyvumo klasės. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės buitiniai prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški. Ekonomiškiausi šaldytuvai yra A+ ir A++ klasės.
Išjunkite elektros prietaisus iš tinklo, kai jų nenaudojate. Televizorius ar kita moderni buitinė technika, palikta „budinčiu režimu“ (prietaisas yra visiškai neišjungtas, t. y. jį galima bet kada įjungti distanciniu būdu), sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos nei galvojate. Jeigu prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!
Įjunkite kompiuterio monitoriaus automatinio išsijungimo funkciją, o jos paleidimo laiką sumažinkite iki 5 min. Baigę darbą su kompiuteriu, išjunkite monitorių iš elektros tinklo, ištraukdami elektros maitinimo laido kištuką. Priešingu atveju Jūsų monitorius nepastebimai naudos elektros energiją.
Jeigu turite galimybę rinktis, pirkite nešiojamąjį kompiuterį, jis naudoja kur kas mažiau energijos.
Nepirkite didesnio šaldytuvo nei Jums reikia – energijos reikia ir tuščioms lentynoms šaldyti. Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 ºC šaldytuve ir -18 ºC šaldiklyje.
Į šaldytuvą nedėkite karštų ar šiltų maisto produktų. Jiems atvėsinti reikės naudoti daugiau elektros energijos. Prieš dedant į šaldytuvą, maistą reikia atvėsinti iki kambario temperatūros.
Norėdami atšildyti iš šaldymo kameros išimtą maistą, palikite jį kurioje nors žemesnėje šaldytuvo lentynėlėje: išnaudodami išsiskiriantį šaltį, sumažinsite šaldytuvo darbo krūvį (atšildomos šaldytos mėsos kilogramas išskiria šaltį, kuriam pagaminti šaldytuvas turi visą valandą naudoti elektros energiją).
Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.
Šaldytuvą (šaldiklį) statykite vėsioje vietoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių bei šildymo prietaisų. Pasistenkite, kad už ir virš šaldytuvo ar šaldiklio liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai, nekraukite ant jų daiktų. Aušinimo grotelės, esančios už prietaiso, visada turi būti švarios.
Valykite šaldytuvo durelių gumines tarpines. Pakeiskite jas, jei jos nebeužtikrina sandarumo.
Nelaikykite atviro šaldytuvo ilgai. Pirma pagalvokite, ką norite iš jo išimti, o tik paskui atverkite dureles. Dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą.
Skalbkite tik pilnai prikrovę skalbiamąją mašiną ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite mažiausią galimą vandens temperatūrą.
Jei esate įsirengę dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, skalbkite tik naktimis ir savaitgaliais.
Visus drabužius lyginkite vienu metu. Daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas.
Vandeniui virinti naudokite elektrinį virdulį užuot virinę jį puode ant viryklės.
Virkite tiek vandens, kiek reikia. Jei norite išgerti puodelį arbatos, Jums nereikia virinti pilno arbatinuko vandens.
Valgį virkite sandariai uždengtame puode. Virdami valgį greitpuodyje, elektros energijos sunaudosite trigubai mažiau, o virdami paprastame uždengtame puode – pusantro karto mažiau nei su neuždengtu indu.
Jei turite elektros viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnius puodus – kuo didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupoma šilumos.
Įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos. Negaminkite valgio esant maksimaliai įjungtai viryklės kaitvietei. Kai tik užverda puode esantis skystis, sumažinkite elektros viryklės kaitvietės kaitrumą. Stenkitės gaminti patiekalus paeiliui, vieną po kito – pasigaminę vieną patiekalą, ant tos pačios kaitvietės statykite kitą puodą. Sutaupysite ir laiko, ir šilumos.
Kepdami maistą orkaitėje, nustatykite reikiamą, bet ne aukštesnę temperatūrą. Sandariai uždarykite ir be reikalo nevarstykite orkaitės durelių. Orkaitėms tenka iki 60 proc. viryklės nuostolių. Orkaitėje kepkite kelis patiekalus vienu metu.
Naudokitės mikrobangų krosnele – tai greitas ir pigus būdas pašildyti maistą: nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Be to, pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.
Išvykdami ilgesniam laikui išjunkite vandens šildytuvą. Pirkite raštinės įrangą (kompiuterius, vaizduoklius, spausdintuvus, kopijavimo aparatus), paženklintus Energy Star ženklu. Apie elektros energijos taupymą taip pat rasite puslapyje www.tiekkiekreikia.lt