Visi gyventojai turės pasirinkti elektros tiekėją: ką reikia žinoti ir kodėl to nepadariusieji mokės daugiau?

Visi gyventojai turės pasirinkti elektros tiekėją: ką reikia žinoti ir kodėl to nepadariusieji mokės daugiau?

Lietuvoje pamažu atsisakant monopolinio elektros tiekimo gyventojams, šie iki 2023 metų turės pasirinkti elektros tiekėją. Beveik šimtas tūkstančių gyventojų jau turėjo gauti laiškus, kad jų elektros tiekimo sutartys nuo 2021-ųjų nustos galioti, todėl iki šių metų gruodžio 10 dienos turi apsispręsti ir pasirinkti norimą elektros tiekėją.

Priešingu atveju jiems bus teikiama garantinio energijos tiekimo užtikrinimo paslauga, o tai reikš papildomas išlaidas.

Iš viso galima rinktis iš penkių tiekėjų: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Perlas Energija“ ir „Inregnum“. Jų bus dar daugiau.

Iki 2023 metų pasirinkti tiekėją turės visi šalies gyventojai

Ilgus metus elektros sektorius buvo monopolizuotas, tačiau nuo šiol gyventojai gali pasirinkti elektros tiekėją.

2020 m. gegužės 7 d. Seimas priėmė Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis nuo 2021 iki 2023 m. pamažu bus atsisakoma mažmeninių elektros kainų reguliavimo gyventojams. Tai reiškia, kad visi gyventojai iki 2023 m. turės pasirinkti elektros tiekėją, mat iki šiol monopolinis tiekėjas buvo „Ignitis“, priklausantis valstybei „Ignitis group“.

Kaip nurodo Energetikos ministerija, šiuo metu beveik visi gyventojai elektrą perka naudodamiesi visuomeninio tiekėjo paslaugomis, o elektros energijos kaina ne dažniau kaip kas pusę metų nustatoma Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT).

Nepasirinkus gresia didesni įkainiai

Anot ministerijos, įgyvendinus pokyčius bus sudarytos sąlygos atsirasti konkurencijai tarp skirtingų tiekėjų, o vartotojai turės galimybę pasirinkti labiausiai jų poreikius atitinkantį elektros tiekėją.

Iki nurodyto termino pabaigos neapsisprendę ir nepasirinkę tiekėjo savarankiškai vartotojai be elektros neliks, tačiau mokės, tikėtina, brangiau. Jiems bus teikiama garantinio energijos tiekimo užtikrinimo paslauga, o tai reikš papildomas išlaidas. Kad ir kaip būtų, gyventojai bus priversti pasirinkti vieną iš nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, nes 2023-iaisiais visuomeninio tiekimo veiklos nebeliks.

Iki nurodyto termino pabaigos neapsisprendę ir nepasirinkę tiekėjo savarankiškai vartotojai be elektros neliks, tačiau mokės, tikėtina, brangiau.

Minėti procesai, Lietuvoje dar tik judantys į priekį, kaimyninėse šalyse prasidėjo gerokai anksčiau: Latvijoje – 2015 m., o Estijoje – dar 2013 m.

Pamažu pereinant prie konkurencingos tiekimo rinkos, Lietuvoje lygiai taip pat buvo atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobiliojo ryšio sektorius. Šiandien jis laikomas vienu konkurencingiausių, o iš to, tvirtinama, laimi vartotojai.

Įgyvendinama etapais, jau galima pasitikrinti, į kurį etapą papuolate

Elektros tiekimo rinkos liberalizavimas, t. y. buitiniams vartotojams suteikta teisė patiems pasirinkti elektros tiekėją, bus nuosekliai įgyvendinta etapais.

Patenkantieji į pirmąjį etapą – beveik 100 tūkst. gyventojų, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kWh elektros energijos, – iki šių metų rugpjūčio 1 d. turėjo gauti pranešimus apie pareigą pasirinkti naują tiekėją.

Iki rugpjūčio 31 d. šie vartotojai turėjo apsispręsti, ar pasidalyti elektros energijos naudojimo duomenimis su elektros energijos tiekėjais. Šių gyventojų turimos elektros tiekimo sutartys nustos galioti nuo 2021-ųjų, todėl iki gruodžio 10 d. jie kviečiami savarankiškai pasirinkti elektros energijos tiekėją.

Antrajame etape, iki 2021 m. gruodžio 10 d., naują tiekėją turės pasirinkti suvartojantieji daugiau kaip 1 tūkst. kWh elektros energijos. Lygiai taip pat, kaip ir šiemet, pranešimus iš visuomeninio tiekėjo į antrąjį etapą patenkantys vartotojai gaus iki 2021 m. rugpjūčio 1 d., o iki rugpjūčio 31-osios turės apsispręsti, ar pasidalyti elektros energijos naudojimo duomenimis su elektros energijos tiekėjais.

Trečiajame etape, iki 2022-ųjų gruodžio 10 d., pranešimai bus išsiųsti visiems likusiems elektros energijos vartotojams. Į paskutinį etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos bei administratoriai. Atitinkamai pranešimai gyventojams bus išsiųsti iki 2022 m. rugpjūčio 1 d., o iki rugpjūčio 31-osios šie turės apsispręsti, ar pasidalyti elektros energijos naudojimo duomenimis su elektros energijos tiekėjais.

Pasitikrinti, į kurį etapą preliminariai patenkama, galima prisijungus prie ESO savitarnos. Tiesa, pasirinkti elektros energijos tiekėją galima jau dabar – nebūtina laukti gyventojams priskirto pokyčių etapo.

Kaip keisis kainos?

Kaip teigiama tinklalapyje pasirinktiekeja.lt, skirtingus elektros tiekėjus galės rinktis net ir to paties daugiabučio gyventojai, o bendro naudojimo elektros, pavyzdžiui, daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinių apšvietimui, tiekėją rinksis pačios bendrijos arba namus prižiūrinčios įmonės.

Keičiant elektros energijos tiekėją, skaitiklis liks tas pats, nes jis priklauso operatoriui (ESO). Nei elektros linijų, nei kitos infrastruktūros iš kitų šalių dėl šios naujovės keisti nereikės, pabrėžiama tinklalapyje.

Šiandien elektros kainą nustato valstybė. Ji ir toliau reguliuos tik kai kurias elektros kainos dedamąsias, pavyzdžiui, perdavimo ir skirstymo paslaugas. Taigi, tiekėjų siūlomos elektros kainos galės kiek skirtis, tačiau vis tiek priklausys nuo konkurencijos ir kitų veiksnių. Gyventojai gaus vieną sąskaitą už elektrą, joje bus išsamiai paaiškinta, už ką ir kiek mokama.

Šių pokyčių iniciatoriai tikslių elektros kainų neprognozuoja, esą jų vertinimas gali būti pagrįstas tik prielaidomis – po mėnesio jos gali būti visiškai kitokios. Pavyzdžiui, nuo metų pradžios elektros kaina yra sumažėjusi, tačiau dėl sudėtingų reguliavimo procedūrų gyventojai tai pajuto tik vasarą. Vis dėlto nurodoma, kad, panaikinus reguliavimą, pokyčių bus iškart.

Pasirinkti – 5 įmonės, bet jų bus daugiau

Norėdami pakeisti elektros energijos tiekėją, gyventojai kol kas gali rinktis iš penkių pasiūlymų.

Elektros energiją Lietuvoje tiekia įmonė „Enefit“, veikianti nuo 2007-ųjų ir siūlanti elektros, dujų tiekimą bei žaliąją energiją.

„Enefit“ generalinis direktorius Vytenis Koryzna pabrėžia, kad įmonė išsiskiria elektra, kuri pagaminta tik iš Lietuvoje esančių (vietinių) atsinaujinančiųjų energijos šaltinių – vėjo, saulės, vandens.

V. Koryzna tvirtina, kad klientams siūloma fiksuota elektros energijos kaina, nustatoma sutarties pasirašymo dieną, atsižvelgiant į kliento elektros vartojimą – ji visą sutarties laiką nesikeičia, bei kintamos biržos kaina, paremta kas valandą „Nord Pool“ biržoje kintančia elektros energijos kaina.

„Mus renkasi vartotojai, kuriems svarbu naudoti vietinę žaliąją produkciją ir tokiu būdu ne tik palaikyti Lietuvos ekonomiką, paremti vietinius žaliosios energijos gamintojus, bet ir būti tvariems“, – sako „Enefit“ generalinis direktorius.

Vartotojai gali rinktis ir valstybės valdomai „Ignitis grupei“ priklausančią „Ignitis“.

„Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovas Andrius Kavaliauskas sako, kad įmonė klientams siūlys naujovių, todėl elektros energijos kaina bus itin maža.

„Atsiras galimybė elektros kainą fiksuoti 12 arba 24 mėnesiams. Tai orientuota į tuos klientus, kurie nori daug lengviau planuoti išlaidas, nes šie pasiūlymai leidžia apsisaugoti nuo galimų elektros biržos rinkos kainų pokyčių. […] Elektros kainos fiksavimą besirenkantiems klientams siūlysime ir tam tikrų nuolaidų elektros tiekimo kainai“, – komentuoja A. Kavaliauskas.

Pasak „Ignitis“ atstovo, gyventojams bus siūlomi ir planai, kai elektros kainos tiesiogiai priklauso nuo kainos „Nordpool“ – elektros energijos pardavimo biržos Šiaurės Europos regione.

Klientai, norėdami sudaryti nepriklausomo tiekimo sutartį su „Ignitis“, pasak A. Kavaliausko, tai gali padaryti naudodamiesi savitarnos platforma, atvykę į klientų aptarnavimo centrus arba susisiekę su klientų aptarnavimo specialistais trumpuoju numeriu 1802 ar elektroniniu paštu.

Klientams, kurie pasirašys sutartį su „Ignitis“ iki 2020 m. gruodžio 10 d., A. Kavaliausko tvirtinimu, žalioji energija vienus metus bus tiekiama be jokio papildomo mokesčio.

Elektros energijos bus galima gauti ir iš bendrovės „Perlas Energija“. Įmonės direktoriaus Viliaus Juraičio tvirtinimu, įmonė klientams siūlo paprastumą, geras kainas ir aptarnavimo kokybę. Anot jo, elektros tiekimo sutartis bus galima sudaryti „Perlo“ terminaluose. Be įprastų būdu, atsiskaityti bus galima ne tik programėle „Perlas Go“, bet ir fiziniuose „Perlo“ terminaluose.

„Klientams, sudariusiems sutartis iki šių metų gruodžio 10 d., įmokos už elektrą terminaluose iki 2021 m. pabaigos bus nemokamos. Gyventojams taip pat siūlysime nemokamas atsiskaitymo knygeles, kurios padės sekti išlaidas. Be to, klientai taps lojalumo programos namams atnaujinti nariais, tad gaus ir papildomos naudos“, – komentuoja V. Juraitis.

„Elektrum Lietuva“, Baltijos šalyse turinti 750 tūkst. klientų, taip pat tieks elektros energiją gyventojams. Įmonės tinklalapyje nurodoma, kad 50 proc. „Elektrum“ pagaminamos elektros energijos yra atsinaujinančioji.

„Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga sako pastebintis, kad dabartiniu metu, kai reikia pirmuoju etapu pasirinkti elektros tiekėją, nemaža dalis vartotojų yra pasimetę tarp elektros rinkos dalyvių pasiūlymų.

„Tai natūralu – mažmeninė elektros tiekimo rinka tik šiemet atsivėrė ir kitiems dalyviams, tad vartotojams nėra aišku, pagal kokius kriterijus išsirinkti optimaliausią pasiūlymą. Turėdami 12 metų veiklos patirtį teikiant elektrą Lietuvos įmonėms, laikomės nuoseklios strategijos – visapusiška orientacija į kliento poreikius. […]

Mes pasiūlome tai, kas geriausia individualiai kiekvienam pagal poreikį. Būtent todėl mes savo klientams neperšame sutarčių su įsipareigojimais. Klientai gali pasirinkti fiksuotą kainą iki 12 mėn. tokiu būdu išvengiant elektros kainos svyravimų. Nėra ir papildomų žvaigždučių – rinkoje krentant elektros kainai klientai turi galimybę persirašyti sutartį pagal naująjį tarifą, tokiu būdu tarsi suteikiamos „lubos“ elektros kainai. Neišpučiame vartotojo sąskaitų abonentiniais mokesčiais – kiekvieną mėnesį kliento sąskaita yra skirtinga, t.y. mokama už tiek, kiek sunaudojama elektros.“, – tvirtina M. Giga.

Norint naudotis žaliąją elektros energija – pirmus 12 mėn. šioje įmonėje tai daryti galima daryti be papildomų mokesčių, pabrėžia M. Giga.

Taip pat gyventojai gali rinktis UAB „Inregnum“. Kaip teigia įmonės vykdomoji direktorė Lina Paulauskė, jie siūlo elektros, gamtinių dujų ir žaliosios energijos tiekimą iš tarptautinės biržos „Nord Pool“ bei įvairių energetinio efektyvumo sprendimų.

Bendrovė yra lietuviško kapitalo privačios įmonių grupės, veikiančios energetikos, logistikos, verslo konsultacijų ir mokymų srityse, dalis. Ji siekia konsultuoti vartotojus ir supažindinti su elektros rinkos liberalizavimo pranašumais, todėl pasirašė susitarimą su Energetikos ministerija dėl energijos vartotojų švietimo, sako L. Paulauskė.

„Vartotojai, rinkdamiesi nepriklausomą energijos tiekėją, turėtų atsižvelgti į tai, kad „Inregnum“ yra bene vienintelė įmonė, nepriklausanti didiesiems valstybiniams Lietuvos ir kaimyninių šalių tiekėjams. Atitinkamai bendrovė netaiko sutarties nutraukimo baudų ir nevaržo klientų pasirinkimo teisės“, – pabrėžia L. Paulauskė.

Atkreipiamas dėmesys, kad elektros energiją gyventojams tiekiančių elektros tiekėjų atsiras ir daugiau, mat teisę užsiimti šia veikla jau dabar turi per 80 įmonių. 27-ios iš jų aptarnauja įmones, nes verslo sektoriuje tokia pati energetikos reforma įvykdyta dar 2010 metais.

Akcentuojama, kad elektros energijos tiekimu užsiimti galės ne bet kas – tik įmonės, atitinkančios šiai veiklai keliamus reikalavimus ir gavusios Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos licenciją.

Informacijos šaltinis https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1225006/visi-gyventojai-tures-pasirinkti-elektros-tiekeja-ka-reikia-zinoti-ir-kodel-to-nepadariusieji-mokes-daugiau